Press "Enter" to skip to content

Php Öğrenelim

Samet Ocak 0

Selamün Aleyküm kardeşim,

Bu ilk yazımda günümüzün en popüler web yazılım dillerinden biri olan PHP ile alakalı ilk dersimizle birlikte olacağız inşaallah. Biliyorsun ki PHP dili artık günümüzde o kadar çok popüler hale geldi ki, bundan daha iki sene önce sadece web yazılımı veya tasarımı gözüyle bakılırken, bu gün ki gelinen nokta ise, nesne yönelimli programlama dilleri arasına girmeyi başardı. Son çıkardığı 5. sürümü ve duyurduğu beta 6. sürümü ile de adeta hızlı trenden daha hızlı olmaya başladı :)… Şimdi bu muazzam dilin bu derece hızlı olması doğalda bizim bu dili öğrenmememiz yada öğrenmek istememiz gibi bir çabasızlığımızın olması doğal değil bence. Şimdi önce Php ne dersek ki demeyelim internette milyarlarca tanımı var, php nedir diye Google amca ya arattığımızda artık o bile bıkmıştır bizlere bulması gerektiği şeyi. Ben sizlere burada ders anlamında kendi bildiklerimi ve sizlerin neredeyse ufakta olsa herhangi bir php dili ile yazabileceğiniz bir yazılım veya web sitesi yapabilir hale getireceğim inşaallah.

Sözü fazla uzatmadan başlayalım; Php kodları “ <?php ” tırnaklar hariç bu şekilde başlar ve içine php kodları yazıldıktan sonra “?>” bu şekilde kapanır. Html dilini bilen basit bir şekilde bu dediğimi de anlamıştır. Ama

<?php ?>

böyle yazmak yerine daha kısa olması amacıyla

 <? ?>

böyle de yazılabilir. İlla ki php yazmamıza gerek yok bunuda belirtmiş olalım.

Bu gün ki ilk dersimiz Değişkenler, Nedir bu değişkenler. Yani bizim oluşturduğumuz bizim isim verdiğimiz ve bu oluşturduğumuz şeyin bir değeri bir özelliği olan şeydir değişken. Mesela elime boş kağıt versinler, o kağıda ben eldiven diye bir isim verebilirim ve o kağıdın içine ne yazarsam yazayım ben eldiven dediğimde o kağıdın içindekilerin ne olduğu bilirim. İşte değişkende böyle birşey şimdi basit bir örnek ile devam edelim.

<?
$degiskenim = "Merhaba Php";
echo $degiskenim;
?>

Burada gördüğünüz gibi bir değişken tanımladım ve karşılığı olarak Merhaba Php yazdım. şimdi ben bu değişkenim değişkenini nereye yazarsam yazayım”Merhaba Php” yazısı çıkacaktır. “echo ” komutu ise yapılan tüm işlemleri ekrana yazdırmaya yaran kod biçimidir. Şimdi biraz değişkenleri pekiştirelim.

Örnek:


<?

$ders = "Bu ilk dersimiz";

$ders2 = "Bu da İkinci Dersimiz";

echo $ders .'<br/>'. $ders2;

?>

Burada gördüğünüz gibi iki tane değişken tanımladık ve ikisine de değer atadık. Son olarak echo komutu ile değişken isimlerini vererek ekrana yazdırdık burada bir ipucu daha verelim,gördüğünüz gibi <br> html kodunu araya koyduk yazılar birbirine karışmasın diye fakat dikkat edeceğiniz husus html ve php kodlarını birbirinden ayırırken nokta kullanıyoruz ve html i tırnak içine alıyoruz aksi halde kodlarımız hata verecektir. Örnekte gördüğünüz gibi biraz değişkenlere çalışalım bir sonraki dersimizde görüşmek üzere Allah’a emanet olun!.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir