Press "Enter" to skip to content

İtunes Connect Uygulaması Kullanımı

Samet Ocak 0

Selamun Aleykum

Arkadaşlar bugün sizlere İOS developer’ların işine yarayacak bir uygulamadan bahsetmek istiyorum. Henüz kendisi stabil olmasa da ve sürekli güncelleme alıp hala ufak tefek hataları olsa da gayet güzel ve geliştiriciler için çok faydalı bir uygulama.

Öncelikle İtunes Connect Uygulaması ne işe yarar ? İtunes Connect Uygulaması, İOS Uygulama geliştiricilerinin App Store’da yayınlanması için gönderdikleri uygulamaların onaylanıp onaylanmadığı konusunda bilgi veren, onaylanmaz ise (Allah Korusun bu konuda muzdaribim) hangi konudan veya neden onaylanmadığının takibinin yapılması, onaylanan uygulamaların; günlük,haftalık,aylık ve yıllık istatistiğini gösteren ve ayrıca hangi ülkelerden kaç kişi girmiş, kaç kişi güncellemiş, kim şuan aktif kullanıyor kim silmiş gibi bir çok bilgi veripte geliştiricilerin bu bilgiler doğrultusunda daha stratejik gelişmeler göstermesini sağlayan bir uygulama.

Şimdi sizlere bu uygulamayı ufak tefek kendi çapımda ve kendi telimden çektiğim resimlerle tanıtımını yaparak anlatmaya başlayacağım. Umarım faideli olur.

 1. Uygulamanın simgesini zaten bu konuya girerken ki resimden de gördünüz.Uygulamaya ilk girdiğinizde (tabi giriş bilgilerini yaptıktan sonra) şöyle bir ekran ile karşılacaksınız. Buradaki terimler ne anlama geliyor tek tek resimin altında bulabilirsiniz.

  İlk olarak bu gelen sayfamızda  aşağıda gördüğünüz Trends(İstatistik),Products(Uygulamalarınız), Search(Uygulama arama),Settings(Ayarlarınız) bulunmaktadır. En üstte görünen ise (7D – 1W -2W.. gibi) 1 haftalık ve diğer haftalarda uygulamalarınızın ne kadar görüntülenip indirildiği bilgisinin şematik görüntüleri yer almaktadır.
  All: Tüm uygulamalarınızın istatistiğinin zaman akışını gösterir
  Top: En çok indirilen veya kullanılan uygulamalarınızın zaman akışını gösterir
  Territories: Hangi ülkeden kaç kişi indirmiş bilgisi ve şeması görüntülenmektedir.


 2. Territories büyük app yapan geliştiriciler için çok önemli, zira hangi ülke de popüler iseler ona göre dil geliştirmelerine giderek o ülkeye özel modüller bile ayarlayabilirler bununla alakalı resim:  Ülkelerin listesi bu şekilde, üzerlerine dokunduğunuzda ise o ülkeye ait daha geniş istatistik görebilirsiniz.


 3. Gelelim Product(uygulamalar) kısmına
  Burada ise App Store’a gönderdiğiniz uygulamaların listesi yer almakta. Bu listede hangi uygulamanız onaylandı hangisi onaylanmadı veya bekleme sürecinde görebilirsiniz.Uygulamanızın altındaki renk Turuncu ise bekleme sürecindesiniz, yeşil ise yayında, kırmızı ise eğer malesef kabul edilmemiş. Ayrıca uygulamarın üzerlerine dokunarak daha geniş bilgi elde edebilirsiniz. Mesela Reject(Red-Onaylanmamış) yemiş iseniz bunun nedenleri ve neler yapmanız gerektiği hakkında, uygulama hakkında daha geniş bilgi ve istatistiklere erişme imkanı verilir.Uygulamanın anlık bile verilerine ulaşabilirsiniz. Resmini koymadım ki merak edin :)..


 4. Yukarıdaki Favorites kısmından ise yukarıdaki içlerine girebildiğiniz ve favorilerinize ekleyebildiğiniz uygulamaları görebilirsiniz


 5. Search (uygulama arama) kısmında ise uygulamanızda App Store’da size verilen id ve kimlik numalaraları ile veya bir başka id sini bildiğiniz uygulamayı aratarak hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.


 6. Son olarak Settings(ayarlar) kısmı
  yukarıda gördüğünüz benim kendi işyerimin ismi ve mail adresi yazabilir biraz kırptım :). Buradan bildirimleri ve açıldığında otomatik olarak parmak izi ile giriş yapılsın mı gibi şeyleri ayarlayabileceğiniz bir yer(Autofil Account – use touch id). Ayrıca Otomatik olarak kapanınca çıkış yapabilirsiniz (Auto Sign-Out)

Sizlere anlatmak istediğim daha ileri de bir çok konu olacağından şimdilik hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir