Press "Enter" to skip to content

Bismillahirrahmanirrahim

Samet Ocak 0

Selamun aleyküm,

Önce Allah’ın kelamı ile başladık ve inşallah bu gün Müslüman olmanın temellerini hep beraber atıcaz.Elhamdülillah Rabb’imize, hamd ona olsun, Elhamdülillah Müslümanım ki çok şükürler olsun. kardeşlerim, Şöyle düşünün ki, Şuan bir kullanıcı kafir olarak bu web sitesine girdiğinde belki amacı Müslüman olmak yada olmamak farketmez ama öğrenmek istiyor ise islamı , sıfırdan anlatmak için çalışacağım, kendim ne biliyorsam ve çok şükür bildiğimde amel etmeye çalışıyorsamda, Hz . Allah “sana öğrettiğim ilmi başkasına neden öğretmedin” diye sorarda ben ne derim gayesi ve çekingenliği ile şu mübarek mevlid kandili gecesinde sizlere bir nebze olsun faydalı bir şeyler vermek isterim . İnsanlar, cinler arş, ala, kürsi,levhi mahvuz yani kısaca kainatta hiçbir şey yaratılmadan önce Hz Allah ilk önce sevgili habibi peygamber efendimizin nurunu yaratmıştır. Daha sonra onun yüzü suyu hürmetine bütün kainatı ve diğer varlıkları yaratmıştır . Ve onu alemlere bir rahmet olsun diye son peygamber olarak göndermiştir. Bu gece peygamber efendimizin dünyaya teşriflerinin yıl dönümüdür. Efendimiz 571 yılında Mekke de doğmuştur. Peygamberlik 40 yaşında, 610 yılında ve Mekke’ye bir saatlik uzaklıkta bulunan Nur dağının eteklerindeki Hira mağarasında Cebrail (a.s) tarafından ilk vahiy kendisine “İkra” yani “oku” olarak gelmiştir. Peygamberliği orada aldıktan sonra hiç taviz vermeden ömrünün sonuna kadar tebliğini buyurdu ve insanları İslam’a davet etti. O son peygamberdir, ondan başa peygamber gelmeyecektir. Allah son gönderdiği kitabı Kur’anı kerimde bahseder. Son peygamberin, Efendimiz (s.a.v) olduğunu söyler. Kıyamete kadar ona bağlı kalınmasını, kurtuluşun yani cennete gitmenin, cehennemden uzak olmanın ancak onun sünnetlerine (yaptıkları ve söyledikleri) ve bıraktığı emanet olan Kur’anı kerime ve sünnetlerine uyarak mümkün olacağını söylemiştir. Bizlerde bütün müslümanlar olarak ona itaat etmiş ve inanmışızdır. Rabbimiz, ona itaatı kendine itaat, ona küfrü kendine küfür olarak söylemiş ve ona olan sevgisini, değerini göstermiştir. Efendimizin yaptıkları ve söyledikleri sözler sünnettir. Bizlerinde bu sünnetlere uyması hiç şüphesiz kurtuluşa ermemizin yegane yoludur. Müslüman olmak,cenneti kazanmak kolay değildir. Çalışmak ve emek harcamak gerekir, elbette zorlukları vardır fakat bu zorlukları da Allah’tan yardım dileyerek geçebilir ve saadete ulaşabilir.
Cenneti kazanmak kolay değil, biraz çabalamak ve çalışmak lazım gelir, o yüzden iç düşünce psikolojinizde lütfen amellerinize yada nefsinize güven duygusu oluşmasın, eğer Allah’ın rahmeti olmazsa peygmber efendimiz dahi kurtulamaz, bunu böyle bilin, siz Hz. Allah’ı dünya da iken hatırlayın ki, ahirette de siz hatırlanırsınız. Eğer dünya da iken Allah’ı unutursanız Allah da ahirette unutur. Allah korusun. Nefsimize hakim olalım, çok zor ama olmak zorundayız. Müslüman olmak kolay olmadığı gibi mükafatı da çok büyük. Şimdi Müslüman olmak isteyen bir kişinin bu yazıyı okuduğunu varsayarak bir nebze olsun bir şeyler aktarabildikse ne mutlu bizlere,  Şimdi kelime-i şahadet yani şahitlik kelimesi getirerek Allah’ın tek olduğuna ve Peygamber Efendimizin onun kulu ve resulü olduğunu şahitlik ederek konumuzu bitirelim.
Hep birlikte söyleyelim: Eşhedü En Lâ ilahe illallah ve eşhedü enne muhammeden abduhü ve resulühü. Anlamı: “Ben şahitlik ederim ki Allah birdir ve tekdir ve yine şahitlik ederim ki Muhammed onun kulu ve resulüdür” demektir. Allah niyetimizi kabul eylesin inşaallah bir sonraki sohbetimize kadar Allah’a emanet olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir